Sosyal Katman
SEÇİMİNİ YAP SENDE SOSYALLEŞ

Nahçivan Anlaşmasında yılda bir kez resmi bir kez de özel olarak toplanması karara bağlanan zirveler, eğer daha önce böyle bir anlaşma yapılmış olsa idi bu yıl 17. Türk Devlet Başkanları Zirvesi gerçekleştirilmiş olacaktı ve devlet başkanlarımız, resmi zirvenin yanında  17 kez de özel olarak bir araya gelmiş olacaktı.

Nahçivan Anlaşmasının yalnızca bu maddesi bile anlaşmanın Türk Cumhuriyetlerinin yakınlaşmasında nasıl büyük bir rol oynayabileceğinin açık göstergesidir.

İstanbul ve Antalya zirveleri arasındaki beş yıllık duraklama o yıllarda zirve acaba tekrar toplanamayacak mı diye Türk Dünyası ilişkilerine önem verenleri endişelendirmişti. O endişeleri yaşayanlar Nahçivan’da  dört Türk Cumhuriyeti Devlet Başkanının yılda iki kez bir araya gelmek için ortaya koydukları irade karşısında nasıl sevinmesinler.

Diğer taraftan gerek basının ve elbette bununla paralel olarak kamuoyunun Nahçivan Anlaşmasına olan duyarsızlığı da  üzerinde ayrıca durup düşünülmesi gereken bir haldir. Hatta bu anlaşmaya Türk Dünyası ile ilişkileri önemseyen çevrelerden dahi yeterli dikkatin gösterildiğini söylemek zordur.

Halbuki ülkemizin dil, kültür, tarih bağlarının bulunduğu reel politiği daha fazla önemsediğini söyleyenler için belirtelim bugün ekonomik ve stratejik ilişkilerimizin de ağırlık kazandığı Türk Cumhuriyetleri ile imzalanan bu anlaşmanın, bir şölen havasında ivedilikle meclis tarafından onaylanması ve anlaşmada bahsi geçen kurumların oluşturulması çalışmaları için gerekli kamuoyu ilgisi ve takibi son derece yararlı olacaktır.