Sosyal Katman
SEÇİMİNİ YAP SENDE SOSYALLEŞ

Pek çok ülkede Öğretmenler Günü, öğretmenlere duyulan minnet ve takdir duygularının gösterildiği ve onlara özel kutlamaların yapıldığı bir gün olarak kutlanıyor. Ancak bu özel gün dünyanın pek çok ülkesinde kutlanmasına rağmen diğer uluslararası günlerden farklı olarak her yerde aynı günde kutlanmıyor. Birçok ülkede Öğretmenler Günü, yerel bir öğretmenin ya da eğitimdeki önemli kilometre taşlarından biri olan bir öğretmeninin ölüm ya da doğum gününde kutlanıyor.

Tüm dünyada Öğretmenler Günü’nün kutlandığı en ortak gün 5 Ekim. 1994 yılında UNESCO tarafından Öğretmenler Günü olarak kutlanması için önerilen 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO(Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümü aynı zamanda.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanan Öğretmenler Günü sadece tarih olarak değil, kutlama şekli olarak da farklılıklar gösteriyor. Pek çok ülkede kutlamalar sırasında şarkı yarışmaları, dans ve tiyatro performansları gibi kültürel programlara da yer veriliyor. Sevgilerinin göstergesi olarak öğrenciler genellikle öğretmenlerine çiçekler, tebrik kartları ve hediyeler sunuyor.