Sosyal Katman
SEÇİMİNİ YAP SENDE SOSYALLEŞ

 

Ne eksik ne fazla 60 yıllık bir hikaye Müslüm Gürses. Geçen sene aramızdan ayrıldığı güne kadar toplumun hemen her kesimine nüfuz etmeyi, tarzını değiştirmeden başarabilmiş, hatta hiç olmayacak insanları kendi tarzına çekmeyi başararak Türk müziğinin bir efsanesi olmuştur. Hayranları her sene onun doğum gününde 7 Mayıs'ta kendisini ve hayatlarına kattıklarını anıyorlar. Anmak için sebep çok, ama biz 20 tanesini sunuyoruz. Seni unutmak mümkün değil Müslüm Baba...

1. Gençlik başımda "duman" sözünün hakkını verdiğin için

 
Gençlik başımda "duman" sözünün hakkını verdiğin içinGerçek adıyla Müslüm Akbaş 1953 Şanlıurfa doğumludur. Çocukluğu Adana'da geçmiştir.

2. Çiçeğe konan arılar gibi acıları bal eylediğin için

 
Çiçeğe konan arılar gibi acıları bal eylediğin içinHalkevlerinde müzikle tanışan küçük Müslüm, 1965 yılında çay bahçelerinde şarkı söylüyordu

3. Bıyıksız da karizmandan ödün vermediğin için

 
Bıyıksız da karizmandan ödün vermediğin için1967'de düzenlenen yöresel bir şarkı yarışmasında birinci olduktan sonra TRT Çukurova radyosunda sesini geniş kitlelere duyurmaya başladı

4. Sesin gibi saçların da gür olduğu için

 
Sesin gibi saçların da gür olduğu içinMüslüm Akbaş'ın ismi o yıllarda Müslüm Gürses olarak değiştirilmiştir ve Gürses soyadıyla ilk albümü olan Emmioğlu / Ovada Taşa Basma satışa 1968'de sunulmuştur.

5. Gencecik yaşında kendine baba dedirttiğin için

 
Gencecik yaşında kendine baba dedirttiğin için1969 yılında İstanbul'a gelen Gürses, hayatının sonuna kadar tüm albüm çalışmalarının tümünü İstanbul'da gerçekleştirmiştir.

6. Çiçek gibi bir adam olduğun için

 
Çiçek gibi bir adam olduğun içinGürses, kariyeri boyunca kişiliği ile çevresindeki tüm sanatçıların takdirini kazanmıştır.

7. Azrail'le maytap geçebildiğin için

 
Azrail'le maytap geçebildiğin için1978'de Tarsus - Adana yolunda bir trafik kazası geçiren Gürses, bu kazada öldü sanılarak morga kaldırılmış ancak hayatta kalmıştır.

8. Yıkılmadığın için

 
Yıkılmadığın içinKaza sonrası koku alma duyusunu yitiren, işitme kaybı yaşıyan, beynine plaka takılan ve hayatının sonuna kadar baş ağrılarıyla mücadele eden Gürses, güçlü iradesiyle herkesi kendisine hayran bırakmıştır.

9. Peşinden onbinler koştuğu için

 
Peşinden onbinler koştuğu içinMüslüm Gürses'in bütün konserleri bir izdiham, bir toplumsal olay olarak geçmiştir.

10. Uğruna jiletler havada uçuştuğu için

 
Uğruna jiletler havada uçuştuğu için"Jiletli" bir izleyici kitlesi tarafından izlenen ve genelde kan revan içinde konserlerini veren Gürses, tüm bu vahşete karşı bir sevgi insanı olarak durmuştur.

11. Farkın tarzın olduğu için

 
Farkın tarzın olduğu içinGürses 1986'da Muhterem Nur ile hayatını birleştirmiş ve hiç ayrılmamıştır.

12. Albüm kapağında bile olduğun gibi göründüğün için

 
Albüm kapağında bile olduğun gibi göründüğün içinGürses'in albüm kapakları genelde samimi pozlarından oluşmaktadır.

 

13. Olduğun gibi görünmekten vazgeçmediğin için

 
Olduğun gibi görünmekten vazgeçmediğin içinBu samimiyet onun dinleyici kitlesi tarafından daha çok sahiplenilmesine yol açmıştır.

14. Sonunda kendini olduğun gibi kabul ettirdiğin için

 
Sonunda kendini olduğun gibi kabul ettirdiğin içinAncak bir çok kesim tarafından kötü örnek olması gerekçe gösterilerek eleştirilmiştir.

15. Nice yalnız gencin bağrına sesinle taş olduğun için

 
Nice yalnız gencin bağrına sesinle taş olduğun içinGürses kariyeri boyunca 38 sinema filminde oynamıştır.                                                      

16. Pembenin delikanlıyı bozmayacağını ıspatladığın için

 
Pembenin delikanlıyı bozmayacağını ıspatladığın içinGürses, Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirmiştir.

17. Rekortmen olduğun için

 
Rekortmen olduğun için81 resmi albümü olan Müslüm Gürses'in hayranları tarafından hazırlanmış bir o kadar kasedi de piyasada satılmaktadır.

18. Çaya ayrı bir mana kattığın için

Müslüm Gürses özellikle kariyerinin son 10 yılında bir çok reklam filminde yer almıştır.

19. Ölümsüz olduğun için

 
Ölümsüz olduğun için3 Mart 2013'te geçirdiği rahatsızlık sonrası hayatını kaybeden Gürses toplumun tüm kesimleri tarafından hüzünle ahirete uğurlanmıştır.

20. Yüzümüzde hep bir gülümseme olduğun için

 
Yüzümüzde hep bir gülümseme olduğun içinGürses, genelde acı dolu şarkılarıyla tanınsa da toplumun büyük bir kesiminde sempatik bir kişilik olarak benimsenmiştir.