Sosyal Katman
SEÇİMİNİ YAP SENDE SOSYALLEŞ

Sağlık, eğitim, emniyet ve işçi sınıflarının kendilerine özgü bir hafta veya günleri varken silahlı kuvvetlerde çalışan astsubayların bir gününün olmaması bir eksiklikti. Bundan yedi yıl önce, 04.05.2005 tarihinde “1 Haziran Astsubaylar Günü Olmalı” başlıklı yazımda günün gerekliliğinden bahsetmiş olmamıza rağmen geçen süreçte kurumsal anlamda konuya sahip çıkan ne yazık ki ol(a)madı.

Astsubay konularının tartışıldığı Tekyürek grubunda da assubaylar gününe ilişkin olarak değişik tarihler üzerinde durulmuş ancak bir sonuca kavuşturulamamıştı.

 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)nin 11 Ekim 2011 tarihinde göreve başlayan yeni yönetimi, “17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü”nü astsubaylar günü olarak ilan etmesiyle birlikte güne ilişkin tartışmalar, istekler de nihayetlenmiş oldu.  

Konuya ilişkin olarak TEMAD’ın 20 Mart 2012 tarihli duyurusu şu şekilde:

‘Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Yönetim Kurulu 19 Mart 2012 tarihinde yaptığı toplantıda, bundan sonra 17 Ekim tarihlerinin "Dünya Astsubaylar Günü" olarak kutlanması kararını almıştır.17 Ekim 2012 tarihindeki TEMAD'ın kuruluş günü, aynı zamanda "Astsubaylar Günü" olarak kutlanacaktır.