Sosyal Katman
SEÇİMİNİ YAP SENDE SOSYALLEŞ

11 Eylül 2001 Salı günü sabahı ABD'de El-Kaide terör örgütü tarafından gerçekleştirilen, önceden planlanmış dört terör saldırısına 11 Eylül saldırısı deniyor. 11 Eylül saldırısı sonucu 2 bin 996 kişi yaşamını yitirdi, 6 binden fazla kişi yaralandı ve altyapı ve konutlar 10 milyar dolar değerinde zarar gördü. 11 Eylül saldırısı sebebiyle, kanser ve solunum sorunları yaşayıp hayatını kaybedenler de oldu.

11 Eylül 2001 sabahı, ABD'nin Kaliforniya eyaletinin kuzeydoğusunda bulunan havalimanlarından kalkış yapan United Airlines ve American Airlines'a ait 4 uçak, El-Kaide terör örgütüne mensup 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines'a ait 11 sefer sayılı uçak ve United Airlines'a ait 175 sefer sayılı uçak, New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey ve güney kulelerine çarptı. Çarpmanın ardından 1 saat 42 dakika sonra 110 katlı iki kule çöktü. Çökmenin etkisiyle Dünya Ticaret Merkezi yakınlarından bulunan 7 Dünya Ticaret Merkezi kulesi gibi bazı binalar ya çöktü ya da ağır hasar aldı. 

American Airlines'a ait 77 sefer sayılı uçak, ABD Savunma Bakanlığı merkezi Pentagon'a çarptı. Çarpma sebebiyle binanın batı tarafındaki yapı çöktü. Dördüncü uçak olan United Airlines'a ait 93 sefer sayılı uçak ise başkent Washington D.C'ye hareket etmek için yola çıkmış fakat yolcuların teröristleri engellemesi sayesinde Pensilvanya yakınlarında yere çakılmıştı. 

11 Eylül saldırısı ABD tarihinde sayıca en çok itfaiyeci ve kolluk kuvveti çalışanının yaşamını yitirdiği bir vaka. Hükümet adına çalışan 343 itfaiyeci ve 72 kolluk kuvveti personeli, 11 Eylül saldırısı sebebiyle hayata gözlerini yumdu.